Uwaga! Aktualnie są dostępne miejsca na terapię stacjonarną w Ośrodku Terapii Europejskiej – Kozłówka. Podjęcie leczenia nie wymaga żadnych badań, skierowania od lekarza i ubezpieczenia z NFZ. Jesteśmy ośrodkiem prywatnym

Zadzwoń do nas
+48

Alkoholizm – kiedy zaczyna się problem?

Dzisiejszy artykuł dotyczy kwestii przyjrzenia się kiedy osoba pijąca alkohol zaczyna mieć z tym piciem problem. Diagnoza uzależnienia nie jest sprawą prostą i oczywistą, jak się wielu osobom wydaje. Celem postawienia diagnozy należy udać się do psychiatry lub terapeuty uzależnień. Takie diagnozy stawiane są w ośrodkach leczenia uzależnień lub gabinetach terapeutycznych.

Jeżeli zastanawiasz się, czy twoje picie jest w normie czy nie odpowiedz sobie na pytanie na ile alkohol zajmuje miejsce w twoim życiu, czy ci go brakuje jeżeli go nie ma. Trudno jest dokładnie określić moment wejścia w uzależnienie ponieważ granica między piciem kontrolowanym a nałogowym jest bardzo płynna. Są natomiast pewne typowe symptomy, które mogą świadczyć, że problem się rozpoczął. Należą do nich obok wspomnianej wcześniej koncentracji na piciu, powtarzające się epizody utraty kontroli nad ilością wypijanego alkoholu. Oznacza to, że planujesz wypić dzisiaj dwa piwa a kończysz na czterech czy sześciu. Innym ważnym symptomem są objawy odstawienne zwane powszechnie kacem a wśród nich niepokój, osłabienie, kołatanie serca, wzmożona potliwość. Osoba, która ma problem z piciem często celem złagodzenia tych objawów sięga po kolejną dawkę alkoholu a ta te nieprzyjemne objawy redukuje. Oznacza to, że organizm źle funkcjonuje wtedy, kiedy poziom alkoholu spada. Inną ważną kwestią jest syndrom tak zwanej „mocnej głowy”. U osoby, która zaczyna potrzebować coraz większej ilości alkoholu celem osiągnięcia zamierzonego efektu wzrasta tolerancja na alkohol. Jeżeli zastanawiasz się czy Twoje picie lub bliskiej Ci osoby jest już problemem zgłoś się do ośrodka leczenia uzależnień, umów się na wizytę, porozmawiaj- rozmowa może rozwiać twoje wątpliwości i nie musi być równoznaczna z leczeniem.

alkoholizm kiedy zaczyna się problem, alkoholizm kiedy się zaczyna

Pozwól nam sobie pomóc, telefon do nas nic Cię nie kosztuje.

Menu
Nasutów 181, 21-025 Niemce
Zadzwoń do nas
+48