Uwaga! Aktualnie są dostępne miejsca na terapię stacjonarną w Ośrodku Terapii Europejskiej – Kozłówka. Podjęcie leczenia nie wymaga żadnych badań, skierowania od lekarza i ubezpieczenia z NFZ. Jesteśmy ośrodkiem prywatnym

Zadzwoń do nas
+48

Alkoholizm

Terapia – odwyk

Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu Terapia Europejska – alkoholizm leczenie


Alkoholizm: terapia, dzięki której zamienisz problem alkoholowy w zdrowe nawyki

Alkoholizm, tak samo jak każde inne uzależnienie, jest chorobą mózgu. Istotą choroby alkoholowej jest psychiczne i fizyczne uzależnienie od alkoholu. Stres, życie w ciągłym pośpiechu, problemy w pracy, rodzinne … Tak właśnie powstał jeden z największych problemów XXI wieku, zwanego często „wiekiem uzależnień”. Alkoholizm jest problemem społecznym, który dotyka coraz większą część społeczeństwa.

Do czego prowadzi alkoholizm?

Alkoholizm jest chorobą śmiertelną, nieuleczalną i przewlekłą. Tak, jeszcze raz podkreślamy, alkoholizm to choroba taka sama jak cukrzyca czy rak trzustki. Pijący nałogowo człowiek umiera z powodu powikłań somatycznych lub psychicznych. Alkoholizmu nie da się wyleczyć lecz można go zaleczyć, zatrzymać jego rozwój i nauczyć się z nim żyć. Najbardziej dotkliwe skutki nadużywania alkoholu wiążą się z zaburzeniami w obrębie układu nerwowego. Do najczęstszych należą niedowłady a nawet porażenia kończyn, bóle mięśniowe, zaburzenia czucia. Osłabienie i zanik mięśni, zaburzenia widzenia do pełnej ślepoty włącznie, obkurczenie mózgu. Do najczęściej występujących powikłań u większości alkoholików należy padaczka alkoholowa. Wbrew powszechnym opiniom wcale nie trzeba pić długo i intensywnie aby doszło do jej pierwszego epizodu. Jest to zależne od indywidualnych czynników osobniczych. Ważnym zwiastunem padaczki są nasilone objawy odstawienne, inaczej mówiąc kiedy człowiek pijący zauważa coraz dotkliwsze objawy odstawienia alkoholu to przybliża go to do pierwszego epizodu padaczki. Inna grupa powikłań spowodowanych nadużywaniem alkoholu związana jest z zaburzeniami w obrębie układu pokarmowego. Należą do nich marskość wątroby, zapalenie trzustki i w konsekwencji cukrzyca. Ostre zapalenie trzustki wiąże się z 5 % ryzykiem zgonu. Najczęstsze powikłania w obrębie układu krążenia to nadciśnienie, arytmie, udary mózgowe i tutaj również wbrew powszechnej opinii te ostatnie występują również w młodym wieku u osób pijących od kilku lat. Alkoholicy cierpią również na problem niepłodności i zaburzenia hormonalne. U mężczyzn dochodzi do hypogonadyzmu i feminizacji czyli powiększenie piersi, zaniku jąder. U kobiet zaś do zaniku jajników i maskulinizacji czyli pojawienia się zarostu na twarzy i grubego głosu. Systematyczne picie prowadzi również do impotencji i chorób nowotworowych. Częstym powikłaniem psychicznym jest paranoja alkoholowa, halucynoza czy obsesja zazdrości o partnerkę. Chory słyszy głosy, widzi rzeczy, które nie istnieją. Doprowadza go do szaleństwa i potrzeby targnięcia się na swoje życie.

Problem w leczeniu alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu wymaga chęci poznania i zrozumienia problemu osoby uzależnionej. Bez tego ciężko jest dotrzeć do osoby chorej. W Polsce osoby które mają problem z alkoholizmem są postrzegane nie jako chorzy, tylko jako margines społeczny. Tego typu podejście do uzależnionych od alkoholu tylko pogłębia ich problem, zamiast im pomagać. I niestety, nie chodzi tutaj tylko o otoczenie alkoholika, ale również o jego traktowanie w placówkach medycznych.

Inne podejście

Terapia Europejska jest metodą leczenia uzależnień, która bazuje na zachodnioeuropejskich oraz amerykańskich modelach pracy z pacjentem. Jej głównym założeniem jest zmiana uzależnień w zdrowe nawyki. Terapia Europejska jest wysoce skuteczną alternatywą w porównaniu do stosowanych w Polsce programów terapeutycznych opartych na podejściu strukturalnym (model Minnesota). Koncentrują się one na tym, aby uzmysłowić uzależnionemu wagę problemu poprzez wskazanie tego, co zrobił w swoim życiu złego, jaką krzywdę wyrządził swojej rodzinie. Jednym z elementów planu terapii strukturalnej są codziennie „prace domowe”, polegające na pisaniu referatów na temat swojej przeszłości. Tego typu podejście, koncentrujące się na destrukcji pacjenta zamiast na rozwiązaniu problemu, doprowadza go do potężnego poczucia winy oraz nabrania przez niego dystansu do ludzi. Stan psychiczny uzależnionych po zakończeniu terapii metodą strukturalną w znacznym stopniu tłumaczy, dlaczego aż 80 % chorych wraca do swojego nałogu w ciągu 2 lat od zakończenia leczenia.

W odróżnieniu od metody terapii strukturalnej, głównym założeniem Terapii Europejskiej nie jest wbudowywanie pacjentowi poczucia winy. Terapia Europejska polega na uświadomieniu problemu oraz wytworzeniu nowych, zdrowych nawyków, które wyeliminują dotychczasową potrzebę sięgania po używki czy nałogowe zachowania. W trakcie trwania terapii pacjenci są uczeni, w jaki sposób mogą osiągać przyjemność oraz zadowolenie z życia bez środków czy zachowań uzależniających. Dzięki odpowiedniemu podejściu do pacjenta, udaje nam się zamienić jego problem w zdrowy nawyk, a sam pacjent odczuwa psychiczną ulgę, dzięki czemu ryzyko powrotu do nałogu jest ograniczone do minimum. Dowiedz się więcej na temat Terapii Europejskiej wchodząc w ten link.

POMOC DLA CIEBIE

Terapia leczenia uzależnień, dzięki której wygrasz walkę z nałogiem
i więcej do niego nie wrócisz.

Menu
Nasutów 181, 21-025 Niemce
Zadzwoń do nas
+48