Uwaga! Aktualnie są dostępne miejsca na terapię stacjonarną w Ośrodku Terapii Europejskiej – Kozłówka. Podjęcie leczenia nie wymaga żadnych badań, skierowania od lekarza i ubezpieczenia z NFZ. Jesteśmy ośrodkiem prywatnym

Zadzwoń do nas
+48

Hazard

Terapia – odwyk

Leczenie uzależnienia od hazardu

Hazard: terapia, dzięki której zamienisz uzależnienie od hazardu w zdrowe nawyki

Uzależnienie od hazardu polega na patologicznym, niekontrolowanym graniu w gry hazardowe, które zaczynają kontrolować życie chorego. Prowadzi ono do zaniedbania przez uzależnionego jego społecznych, zawodowych i rodzinnych zobowiązań. Patologiczne uprawianie hazardu wiąże się najczęściej z nasilającą się skłonnością do grania mimo negatywnych konsekwencji społecznych, takich jak zadłużenie, rozpadające się życie rodzinne lub zawodowe.

Do czego prowadzi uzależnienie od hazardu?

Uzależnienie od hazardu to nie tylko brak kontroli w uprawianiu gier hazardowych. Hazard wiąże się również z:

  • szczególnym znaczeniem pieniędzy dla osoby uzależnionej
  • patologicznym myśleniu o rywalizacji
  • permanentnym braku wypoczynku
  • pragnieniem bycia podziwianym
  • tendencjami do pracoholizmu
  • częstymi objawami zaburzeń psychosomatycznych wywołanych stresem

Proces uzależniania się od uprawiania gier hazardowych wraz z etapem rozwoju choroby zaczyna postępować coraz szybciej. Wpływa na wszystkie aspekty życia uzależnionego. W efekcie, chory ma bardzo ograniczone możliwości kontrolowania swoich zachowań. W miarę dalszego rozwoju choroby, chory, chcąc odrobić straty, gra na coraz wyższych stawkach. Wpada w pułapkę gonitwy. Stopniowo zwiększa się izolacja społeczna. Pojawia się poczucie winy i wstydu, a chory zaczyna ukrywać swoje uzależnienie. Gracz integruje się w specyficznym środowisku, w którym dominuje styl życia charakteryzujący wszystkich hazardzistów, styl życia oparty na natychmiastowym zaspokajaniu własnych potrzeb. Może to prowadzić do aktów przemocy i przestępstw dokonywanych w celu zdobycia środków do gry. W końcu chory wpada w ogromne długi, traci wsparcie swoich najbliższych, traci pracę. Efekty ciągłego uprawiania hazardu mogą przyjąć postać fizyczną. Hazardziści są bardzo narażeni na zawał serca oraz inne choroby wywoływane stresem.

Problem w leczeniu uzależnienia od hazardu

Leczenie uzależnienia od hazardu wymaga chęci poznania i zrozumienia problemu osoby chorej. Bez tego ciężko jest do niej dotrzeć. W Polsce osoby które mają problem z hazardem są postrzegane nie jako chorzy, tylko jako margines społeczny. Tego typu podejście do uzależnionych od hazardu tylko pogłębia ich problem, zamiast im pomagać. I niestety, nie chodzi tutaj tylko o otoczenie osoby uzależnionej, ale również o jego traktowanie w placówkach medycznych.

Inne podejście

Terapia Europejska jest metodą leczenia uzależnień, która bazuje na zachodnioeuropejskich oraz amerykańskich modelach pracy z pacjentem. Jej głównym założeniem jest zmiana uzależnień w zdrowe nawyki. Terapia Europejska jest wysoce skuteczną alternatywą w porównaniu do stosowanych w Polsce programów terapeutycznych opartych na podejściu strukturalnym (model Minnesota). Koncentrują się one na tym, aby uzmysłowić uzależnionemu wagę problemu poprzez wskazanie tego, co zrobił w swoim życiu złego, jaką krzywdę wyrządził swojej rodzinie. Jednym z elementów planu terapii strukturalnej są codziennie „prace domowe”, polegające na pisaniu referatów na temat swojej przeszłości. Tego typu podejście, koncentrujące się na destrukcji pacjenta zamiast na rozwiązaniu problemu, doprowadza go do potężnego poczucia winy oraz nabrania przez niego dystansu do ludzi. Stan psychiczny uzależnionych po zakończeniu terapii metodą strukturalną w znacznym stopniu tłumaczy, dlaczego aż 80 % chorych wraca do swojego nałogu w ciągu 2 lat od zakończenia leczenia.

W odróżnieniu od metody terapii strukturalnej, głównym założeniem Terapii Europejskiej nie jest wbudowywanie pacjentowi poczucia winy. Terapia Europejska polega na uświadomieniu problemu oraz wytworzeniu nowych, zdrowych nawyków, które wyeliminują dotychczasową potrzebę sięgania po używki czy nałogowe zachowania. W trakcie trwania terapii pacjenci są uczeni, w jaki sposób mogą osiągać przyjemność oraz zadowolenie z życia bez środków czy zachowań uzależniających. Dzięki odpowiedniemu podejściu do pacjenta, udaje nam się zamienić jego problem w zdrowy nawyk, a sam pacjent odczuwa psychiczną ulgę, dzięki czemu ryzyko powrotu do nałogu jest ograniczone do minimum. Dowiedz się więcej na temat Terapii Europejskiej wchodząc w ten link.

POMOC DLA CIEBIE

Terapia leczenia uzależnień, dzięki której wygrasz walkę z nałogiem
i więcej do niego nie wrócisz.

Menu
Nasutów 181, 21-025 Niemce
Zadzwoń do nas
+48