Uwaga! Aktualnie są dostępne miejsca na terapię stacjonarną w Ośrodku Terapii Europejskiej – Kozłówka. Podjęcie leczenia nie wymaga żadnych badań, skierowania od lekarza i ubezpieczenia z NFZ. Jesteśmy ośrodkiem prywatnym

Zadzwoń do nas
+48

Dopalacze i narkotyki: kryształy

Dziś chcemy Państwu przedstawić artykuł na temat coraz bardziej popularnego narkotyku, a właściwie grupy narkotyków tzw. „kryształów”. Narkotyki te w Polsce pojawiły się stosunkowo niedawno i znając statystyki pacjentów pojawiających się w prywatnych ośrodkach leczenia uzależnień – ilość osób je zażywających wzrasta w zastraszającym tempie.

Czym są „kryształy” (nazywane również ”krystyna”, „krycha”, „ciocia krycha”)? Zanim odpowiemy na to pytanie należy podkreślić, że na dzisiejszym rynku narkotykowym, który jest zalewany różnorodnymi substancjami (tzw. „dopalaczami”) – nazwa ta może dotyczyć kilku różnych substancji które posiadają chemiczną skrystalizowaną postać.

Przede wszystkim nazwa ta dotyczy oczyszczonej chemicznie metamfetaminy – zwanej również przez osoby uzależnione „met”, „lód”, „piko”, „ajs”, „kwarc”, „krank”. Wywiady poczynione wśród pacjentów prowadzonego przez nas prywatnego ośrodka leczenia uzależnień pokazały, że nazwa „kryształy” dotyczy metamfetaminy w 50% przypadków. Inną dość popularną substancją, której może dotyczyć ta nazwa jest mefedron, choć występuje on w postaci skrystalizowanej stosunkowo rzadko i znacznie popularniejsze są inne postaci tego narkotyku. Stanowi to ok. 40% przypadków stosowania nazwy „kryształy”. Pod tą nazwą i postacią można również spotkać inne narkotyki („dopalacze”), m.in. MDMA (główny składnik esctasy), 3-MMC, alfa-PCP, dibutylon, eth-cat, bufedron, 3-MOMC, pentedron, 5-MAPB, etylon, PV8. Generalnie, pomimo przytoczonej statystyki, bez analizy chemicznej „kryształów” nie można mieć stuprocentowej pewności z jaką substancją ma do czynienia narkoman.

Poniżej prezentujemy opis dwóch najpopularniejszych spośród kryształów:

Metamfetamina

Osoba po zażyciu metamfetaminy jest wyraźnie pobudzona, niespokojna, nerwowa, ma rozszerzone źrenice słabo reagujące na światło, nie potrzebuje snu ani odpoczynku, wydaje się bardziej pewna siebie i towarzyska.

W zaawansowanym stadium uzależnienia jest wychudzona, ma niezdrowy, ziemisty odcień cery, widoczne wypryski, otwarte rany i owrzodzenia, nieświeży oddech, problemy z uzębieniem.

Warto zwrócić też uwagę na to, czy w otoczeniu osoby, którą podejrzewamy o uzależnienie, nie znajdują się małe foliowe torebeczki, sprzęt do iniekcji (igły, strzykawki), fajki, lufki.

Mefedron

Mefedron (4-MMC), potocznie „mefa”, jest substancją psychoaktywna o działaniu pobudzającym. Efekt działania jest zbliżony do ecstasy (MDMA).

Mefedron może występować w postaci krystalicznego proszku, kapsułek i pigułek. Istnieją różne drogi jego podawania: donosowa, doustna, poprzez zastrzyk, a także doodbytnicza.

Działanie mefedornu: zwiększona czujność, nerwowość, euforia, podekscytowanie, rozmowność, otwartość, pobudzenie, silniejszy popęd płciowy, pewność siebie. Działa intensywnie, ale dosyć krótko (przez około godzinę).

Oba opisane pokrótce narkotyki, jak i całą grupa substancji, które można umieścić w grupie „kryształy”, należą do niezwykle groźnych społecznie, ze względu na wysokie właściwości uzależniające i coraz większą popularność. Należą one również, poza metamfetaminą, do niezbyt dobrze poznanych i brakuje rzetelnych naukowych badań na ich temat, co utrudnia skuteczną terapię odwykową.

Pozwól nam sobie pomóc, telefon do nas nic Cię nie kosztuje.

Menu
Nasutów 181, 21-025 Niemce
Zadzwoń do nas
+48