Uwaga! Aktualnie są dostępne miejsca na terapię stacjonarną w Ośrodku Terapii Europejskiej – Kozłówka. Podjęcie leczenia nie wymaga żadnych badań, skierowania od lekarza i ubezpieczenia z NFZ. Jesteśmy ośrodkiem prywatnym

Zadzwoń do nas
+48

Narkotyki i dopalacze: „dropsy”, „piguły”, „tabsy”, „MDMA”, „ecstasy”

W dniu dzisiejszym chcemy zaprezentować Państwu artykuł o jednym z najpopularniejszych „narkotyków imprezowych” – slangowo zwanym „dropsami”. Inne popularne nazwy tego narkotyku to „piguły”, „tabsy”.

Nazwa ta w 90% przypadków odnosi się do ecstasy, choć może dotyczyć również różnego rodzaju substytutu tego narkotyku, z grupy tzw. „dopalaczy”, również posiadającego formę pigułki czy tabletki (stąd nazwa „drops”). Ecstasy występuje w wielu „odmianach” posiadających nazwy własne, w większości przypadków symbol danej odmiany jest wytłoczony na samej tabletce. Te odmiany to m.in. UFO, Adam, Eva, Love, Superman, Batman, Aligator, Mitsubishi, Vogel, Snowball, Drops, Herz, Sonne, VW.

Teoretycznie podstawową substancją znajdującą się w „dropsach” jest MDMA (3,4-metylenodioksymetamfetamina). W rzeczywistości „dropsy” mogą zawierać domieszki innych substancji (m.in. amfetaminę, LSD i mnóstwo innych) lub być mieszaniną przeróżnych substancji i nie zawierać MDMA w ogóle, co niesie za sobą możliwość bardzo różnych reakcji na „dropsy”.

W tym artykule skupimy się na opisie ecstasy o dużej zawartości MDMA. Substancja ta z jednej strony wykazuje działanie stymulujące układ nerwowy, z drugiej posiada właściwości psychodeliczne. Najbardziej charakterystycznymi fizjologicznymi efektami działania są pobudzenie i brak łaknienia, wzrost temperatury ciała, wzmożenie odruchów, rozszerzenie źrenic, kołatanie serca i tachykardia, nagłe wzrosty ciśnienia i uderzenia krwi do głowy, szczękościsk, odwodnienie. Najbardziej uderzającymi dla obserwatora zewnętrznego jest niewrażliwość osoby będącej pod wpływem narkotyku na chłód (w związku z wzrostem temperatury ciała), silny, nieopanowany szczękościsk (ciągłe ruszanie żuchwą) i spożywanie nadzwyczaj dużej ilości płynów, w związku ze znacznym odwodnieniem. Te symptomy są najczęściej powtarzającymi się w informacjach od zaniepokojonych rodzin osób zażywających, zgłaszających się na konsultacje do naszego prywatnego ośrodka leczenia uzależnień.

Subiektywnym efektem zażycia ecstasy jest euforia, przypływ energii, wzmożone poczuci empatii w stosunku do innych osób. W wyniku przyjemnych doznań z pierwszego kontaktu z narkotykiem, natychmiastowo pojawia się bardzo silne uzależnienie psychiczne, związane z pragnieniem powtórzenia przyjemnych odczuć. Jednakże narkotyk ten charakteryzuje się tym, że wymienione, bardzo intensywne i przyjemne przeżycia, występują jedynie przy pierwszym, lub kilku początkowych kontaktach z narkotykiem. Bardzo szybko rośnie tolerancja, a użytkownik w pogoni za zapamiętanymi z pierwszych kontaktów miłymi doświadczeniami, zwiększa dawkę narkotyku, co w efekcie może prowadzić do spożycia jednorazowo ogromnej ilości narkotyku i przedawkowania, nawet ze skutkiem śmiertelnym. Objawami charakterystycznymi dla późniejszego okresu zażywania narkotyku są: napięcie emocjonalne, depersonalizacja, niepokój mogący przerodzić się w panikę, nadwrażliwość na bodźce z zewnątrz, poczucie utraty kontroli, nieprzyjemne halucynacje i depresja. Ecstasy działa po zażyciu przez ok. 6-8 godzin, po czym pojawia się duże zmęczenie, bóle mięśni, senność, zmienność emocjonalna.

Oprócz wspomnianych powyżej – długotrwałe efekty przyjmowania ecstasy dla organizmu mogą być różnorodne: Podobnie jak w przypadku stosowania innych środków z grupy amfetamin może dochodzić ciężkich stanów depresyjnych, urojeń i psychoz, które środek ten może ujawnić i wzmocnić, lub będą one bezpośrednim następstwem jego stosowania. Istnieją również przesłanki co do tego, że może powodować zmiany degeneracyjne niektórych neuronów w mózgu.

Pozwól nam sobie pomóc, telefon do nas nic Cię nie kosztuje.

Menu
Nasutów 181, 21-025 Niemce
Zadzwoń do nas
+48