Uwaga! Aktualnie są dostępne miejsca na terapię stacjonarną w Ośrodku Terapii Europejskiej – Kozłówka. Podjęcie leczenia nie wymaga żadnych badań, skierowania od lekarza i ubezpieczenia z NFZ. Jesteśmy ośrodkiem prywatnym

Zadzwoń do nas
+48

Terapia awersyjna

Nałóg alkoholowy wyniszcza organizm uzależnionego i dokonuje destrukcji jego funkcjonowania w środowisku pracy i w środowisku domowym. W przypadku, kiedy poszukujemy pomocy dla uzależnionego, możemy natknąć się na zagadnienie terapii awersyjnej alkoholizmu. Czym ono jest i czy jest skuteczne?

Niestety niewłaściwe podejście do leczenia nałogu  alkoholowego było stosowane przez szereg lat w wielu szpitalach i na wielu odwykach. Na czym polega awersyjna terapia alkoholizmu? Taka terapia ma za zadanie wywołać u osoby wstręt do alkoholu za pomocą środków farmakologicznych. Systematyczne przyjmowanie leków z disuliframem miało skutecznie zniechęcić uzależnionego do ponownego sięgnięcia po kieliszek. Droga podania tego leku to podanie doustne, bądź chirurgiczne wszczepienie pod skórę. Zażywanie tego środka, które wpisuje się w awersyjną terapię alkoholizmu, polega na utrudnieniu metabolizmu alkoholu etylowego, sprawiając, że u alkoholika występują objawy zatrucia alkoholowego, jak zaczerwienienie na twarzy, wymioty, nudności czy ból głowy. Osoba, która jest poddana awersyjnej terapii alkoholizmu i przyjmuje ten lek, bądź ma wszywkę alkoholową, w sytuacji, gdy wypija alkohol, już po pięciu – piętnastu minutach od jego przyjęcia, doświadcza takiej reakcji organizmu. Nie mija ona szybko, ponieważ może utrzymywać się do kilkunastu godzin. Awersyjna terapia alkoholowa nie jest już stosowana, w zamian kieruje się uzależnionego na terapię uzależnień. Dlaczego? Okazało się, że po zakończeniu awersyjnej terapii alkoholizmu, nałogowiec zapominał już o strachu przed zatruciem alkoholem i powracał do swojego nałogu. Skutki jednak uzależnienia i jego forma były o wiele bardziej groźniejsze niż przed rozpoczęciem picia. Bardziej skutecznym leczeniem nałogu jest praca nad nawykami, postawami, poglądami, relacjami i psychologicznym funkcjonowaniem osoby, niżeli podawanie jej środków farmakologicznych. Tylko takie postępowanie jest w stanie doprowadzić do trwałych zmian w życiu uzależnionego.

Pozwól nam sobie pomóc, telefon do nas nic Cię nie kosztuje.

Menu
Nasutów 181, 21-025 Niemce
Zadzwoń do nas
+48